Strefa WMS

Serwis Studentów Wydziału Matematyki Stosowanej AGH

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Komputery kwantowe już wkrótce?

Dobra wiadomość dla obecnych lub byłych uczestników jednego z seminariów prof. Kacewicza: Austriackim naukowcom z Instytutu Optyki i Informacji Kwantowej udało się stworzyć 8-bitowy bajt kwantowy. To duży krok na drodze do skonstruowania komputera kwantowego.

Dotychczas największym sukcesem w tej dziedzinie było stworzenie 6-bitowego bajtu kwantowego, co udało się amerykańskich naukowców z Narodowego Instytutu Technologicznego w Colorado.

Komputer kwantowy, jeśli uda się go skonstruować, znacznie przewyższy szybkością działania możliwości aktualnie używanych maszyn i pozwoli rozwiązywać problemy, z którymi nie radzą sobie klasyczne komputery.

Tematyka algorytmów kwantowych jest poruszana na naszym wydziale, na seminarium Złożoność obliczeniowa procesów ciągłych i algorytmy kwantowej prof. Bogusława Kacewicza.

O sukcesie naukowców przeczytaj na stronach:
Das Magazin für Innovation (po niemiecku)
I4U Magazine (po angielsku)
Dziennik Internetowy (niewiele, ale po polsku)

Artykuły w Wikipedii na temat komputerów kwantowych:
Komputer kwantowy
Quantum_Computer (więcej, po angielsku)

Polecana książka:
Mika Hirvensalo, Algorytmy kwantowe,  Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2004 (dostępna w BG AGH).

Jeśli chciałbyś uzupełnić ten artykuł, wyślij e-mail na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub skontaktuj się za pomocą formularza kontaktowego.
Poprawiony: czwartek, 01 grudnia 2005 22:23