Strefa WMS

Serwis Studentów Wydziału Matematyki Stosowanej AGH

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

O dyskretnej urodzie

skm.jpgStudenckie Koło Matematyków zaprasza w środę 10 maja 2006 r. o godz. 18.00 w sali 1.8 w B7, na wykład pt. "O dyskretnej urodzie", który wygłosi prof. dr hab. Adam Paweł Wojda.
 

Oto co sam Pan Profesor pisze o tym, o czym będzie można usłyszeć na wykładzie:
"Paul Erdös, jeden z najbardziej znanych matematyków XX wieku uważał, że Bóg ma księgę, zwaną Księgą, w której wpisuje najpiękniejsze dowody twierdzeń matematycznych. Jeszcze za życia Erdösa powstał pomysł, by Panu Bogu pomóc i pewne propozycje do Księgi spisać. Jednym ze współautorów książki miał byś pomysłodawca, niestety nie dożył realizacji swojego pomysłu. Powstała ciekawa publikacja Aignera i Zieglera Dowody z Księgi (do której czytania zachęcam).
Paul Erdös twórczo zajmował się bardzo wieloma dziedzinami matematyki, a jednak bardzo wiele z dowodów które zamieszczonych jest w Księdze dotyczy teorii grafów. Chciałbym, podczas mojego spotkania ze Studenckim Kołem Matematyków AGH, poruszyć problem urody matematyki, szczególnie zaś matematyki dyskretnej (a jak matematyki dyskretnej, to teorii grafów). Co to znaczy, że dowód twierdzenia jest ładny a inny nie? Podam przykłady dowodów, które ja uważam za ładne, ciekaw będę czy i Wam się spodobają. Wśród tych dowodów będą takie, które są w Księdze Aignera i Zieglera, jak i takie, które są, moim zdaniem, w Księdze o której myślał Erdös."

Poprawiony: wtorek, 02 maja 2006 13:27